wtorek, 9 stycznia 2018

Jane Austen "Duma i uprzedzenie"


Witajcie,
ostatnio czytam więcej klasyki.Tak się złożyło, że jakiś czas temu obejrzałam ekranizację "Dumy i uprzedzenia" z 2005 roku z Keirą Knightley i Matthew Macfadyen'em i tak bardzo przypadła mi do gustu, iż postanowiłam, że niezwłocznie muszę zabrać się za czytanie powieści Jane Austen.To było moje pierwsze zetknięcie z tą słynną autorką i z całą pewnością sięgnę po jej inne powieści.


Znalezione obrazy dla zapytania duma i uprzedzenie jane austen
 Tytuł: Duma i uprzedzenie
Autorka: Jane Austen
Wydanie: pierwsze wydanie w 1813 r
Stron: 368
(jeśli mówimy o książce wydanej przez Świat książki)

Pan i pani Bennet mają pięć niezamężnych córek. Pani Bennet jest zdeterminowana, aby jak najszybciej wydać którąś ze swych podopiecznych za mąż. Najstarsze córki małżeństwa Bennetów - Jane i Lizzy- najbardziej zależy na tym, aby jak najszybciej wyjść za mąż, ponieważ w tej epoce, z biegiem czasu coraz trudniej jest znaleźć odpowiedniego mężczyznę, który zapewnił by dobrobyt im i ich rodzinie. W ostatnim czasie do Netherfield Park, sąsiadującą z posiadłością państwa Bennet wprowadza się młody, zamożny kawaler- pan Charles Bingley. Wraz z nim przyjeżdżają jego najlepszy przyjaciel pan Fitzwilliam Darcy dumny, bogaty, młody kawaler wraz z wyniosłymi i eleganckimi siostrami Louisą Hurst oraz Karoliną Bingley. Cała wioska jest zafascynowana nowymi sąsiadami oraz oficerami stacjonującymi nieopodal wioski.
Pani Bennet jest zdeterminowana, aby którąś z córek w końcu ustatkować. Książka "Duma i uprzedzenie" jest wprost wyśmienita. W tej powieści każdy bohater jest świetnie napisany, no może z jednym wyjątkiem.
Jane Austen potrafiła wprost fenomenalnie przedstawiać zachowania charakterystyczne dla ludzi, których opisywała oraz realia epoki. Choć cała książka oparta jest na poszukiwaniach męża, to książka potrafi być zaskakująca. W szczególności uważam, że sposób, w który jest napisana ta powieść może być dość ciężki i na początku nieprzyjemny. Jednak to właśnie język oddaje lepiej realia czasów, w których rozgrywa się akcja, a dialogi oraz pewne sceny nabierają wyjątkowości, uroku i wyjątkowego klimatu.

Trudno się nie zdziwić, ale postać, która najbardziej polubiłam to pan Darcy, którego wyjątkową przemianę obserwujemy na kartach tej powieści.

Wiem, że ta książka jest bardzo znana i zapewne większość osób ją czytała to jednak nie chcę odkrywać za dużo, ponieważ uważam, że najlepiej się tę książkę czyta kiedy się o niej wie jak najmniej.

Jest również serial "Duma i uprzedzenie" z Jennifer Ehle i Colinem Firth'em., który również nie dawno obejrzałam i uważam, że jest również bardzo dobry 💗. Jednak ostrzegam wszystkich, którzy jeszcze nie przeczytali książki, ponieważ ten serial zawiera wiele szczegółów z książki i jeśli nie chcecie sobie zepsuć lektury, to nie warto go oglądać przed jej przeczytaniem.
Podobny obraz

Oczywiście książkę oceniam jak najbardziej pozytywnie.💗

★★★★★★★★★★

Moi drodzy mam do was wielką prośbę napiszcie w komentarzach co wy sądzicie o tej książce, filmie, czy serialu. Nie mogę doczekać się waszych odpowiedzi. 

Pozdrawiam was bardzo serdecznie:

Zuzia 

Zapraszam na insta : zu_books

3 komentarze:

  1. Nie widziałam ani filmu, ani serialu, ale książkę uwielbiam!

    OdpowiedzUsuń
  2. "Duma i uprzedzenie" to lektura obowiązkowa, a serialem byłam zachwycona!

    OdpowiedzUsuń
  3. Czytałam przecież to klasyk :D

    OdpowiedzUsuń